דבר מנהלת הספריה

דבר מנהלת הספריה

 דבר מנהלת הספרייה

כמו העיר רמלה שהייתה בימי הביניים צומת דרכים בינלאומית  ותחנת מעבר הכרחית בדרך מיפו לירושלים, כך ממוקמת ספריית "בלפר" בטבורה של העיר, סמוך לבית העירייה ובית המשפט ובמרכז ציר תנועה מרכזי.  קרבתה למוסדות החשובים  מלמדת  על החשיבות שפרנסי העיר נותנים לה. מיקומה ונגישותה נועדו לשדר את היותה חלק מחיי היומיום, אי של תרבות שמתקיים בלב ההתרחשות.

ספריית "בלפר" מנוהלת באופן שנועד לתת שרות לכולם ללא הבדל בין המגזרים השונים. צוות עובדים מיומן ורב לשוני,  וספרים בשפות  עברית, ערבית, רוסית, אנגלית, ספרדית, צרפתית ואמהרית,  ממתינים לבאים ומעניקים אוזן קשבת ומענה לכל בקשה. השילוט הבהיר בשפות השונות, והמענה המהיר הופכים את הספרייה למקום ידידותי ומזמין.

אוחזת בתפיסה שספרייה היא הרבה יותר מספרים , ומאותגרת באוכלוסייה רב גונית ולא משופעת באמצעים – יצאתי לדרכי כמנהלת הספרייה.  על מנת להנחיל את ערכי הספרייה ברחבי העיר הפכו כל הספריות הבית ספריות לסניפים של הספריה העירונית.

בעולם הדינמי, והמשתנה שאנחנו חיים בו, הולך ומצטמצם המרחק בין הדועך והלא רלוונטי לבין המעודכן והעכשווי שחיי המדף שלו קצרים ונזילים.

לכן, אוחזת בתפיסה שספרייה היא הרבה יותר מספרים באוכלוסייה רב גוונית ולא משופעת באמצעים, מבקשת להעניק תרבות "שווה לכל נפש" הענקת תחושה נינוחה של ביתיות ושייכות, לתת הרגשה של מקום נעים שרוצים להיכנס אליו, ולא פחות חשוב לחזור אליו!

הספריות הציבוריות אמונות על צמצום פערים חברתיים ומתן הזדמנות שווה לכל ומאפשרת נגישות למגוון קשת הספרים, ולצרכי הקהילה אותה משרתים. בשנים האחרונות החזון והתוכנית לאופק טכנולוגי, אוספים דיגטליים, הרחבת השירותים בהתאמה לקהילה אותה משרתים, ופנינו לעתיד שכבר כאן הנגשת מדפסות תלת- מימד להעשרה ויזמות בקרב הדור הצעיר, דור העתיד.

 פועלת להפוך אותה למקום רב גווני ושולחת זרועות לכל תחום אפשרי שבסופו תשלח יד מסוקרנת לספר שעל המדף.

כל תושב בעיר יודע על קיומה של הספרייה ועל מה שניתן לעשות בה, ולכן דואגת לתכנים מעודכנים, ומשאירים את הספרייה דינמית ורלוונטית בקהילה, שכן אינה יכולה להרשות לעצמה להישאר מקום שיש בו רק ספרים.

מיקומה ונגישותה נועדו לשדר את היותה חלק מחיי היומיום, אי של תרבות שמתקיים בלב ההתרחשות בעיר רמלה.

בברכת ברוכים הבאים בשערי הספרייה, קריאה מהנה,

דניאלה לבקוביץ, מנהלת ספריית "בלפר" - רמלה.